retail | GLOSSIER

Glossier NYC
GLOSSIER NYC | PHOTO SOURCE: WWD
When I moved back to Poland for a couple months, I panicked. Glossier doesn’t ship there. I built a plan in advance and I asked my friends to bring me the best treats of Generation G to my small hometown in Poland. I survived few months. Now, I am back to NYC and despite the fact that I can order everything online 24/7 I am unhealthy excited about the opening of the brand new Glossier haven on 123 Lafayette Street in NYC. The question is why I still want to go there, when I had known and tested all the products already?
Kiedy przyjechałam do Polski na kilka miesięcy, spanikowałam. Glossier nie wysyła tu zamówień. Poprosiłam moich znajomych, aby przywieźli mi najlepsze kąski Generation G do mojego małe miasteczka w PL. I tak przetrwałam kilka miesięcy. Już jestem z powrotem w Nowym Jorku i pomimo, że mogę wszystko zamówić online, jestem niezdrowo podekscytowana otwarciem nowego sklepu flagowe Glossier‘a przy Lafayette 123. Dlaczego, mimo, że znam i przetestowałam wszystkie produkty nadal chcę iść do sklepu?
Glossier_0059.w700.h467.2x
GLOSSIER NYC | PHOTO SOURCE: THE CUT
I will focus only on architecture related situation. Emily Weiss created amazing community, which is so strong online but still wants to gather in their own concrete sanctuary. The offline shopping experience of nowadays is attached to an online image of each brand. We know, whatever we see on Instagram is not a real life, but in Glossier world it actually is. The happiness, freedom the real questions and all the answers which are on @glossier are at the flagship store. Glossier makes a fairy tale real and opens a castle for grown up princes. I love to feel this way and I love how Glossier cares about our relationship.
Skupie się tylko na aspektach związanych z architekturą. Emily Weiss stworzyła społeczność, która jest bardzo silna online, ale mimo to nadal ma potrzebę spotykania się w betonowych świątyniach. Obecnie, shopping experience w realu, jest nierozłącznie związany z wizerunkiem marki online. Wszyscy się zgodzimy, że Instagram to nie jest prawdziwe życie, ale w przypadku Glossier’a jest. Szczęście, wolność, prawdziwe i nieskrępowane pytania oraz odpowiedzi, którą śledzimy na @glossier czekają na nas we flagowym sklepie. Glossier udowodnił, że możemy żyć w bajce i otworzył zamek dla dorosłych księżniczek. Uwielbiam się tak czuć i uwielbiam w jaki sposób Glossier się troszczy o nasze wspólne relacje. 
Glossier_0267_v2.w700.h467.2x
GLOSSIER NYC | PHOTO SOURCE: THE CUT
The color plate doesn’t let us down. Millennial pink with small addition of red and burgundy becoming Glossier pink. The flagship is designed by Gachot Studios in coordinations with P.R.O. Architects.  The architects worked with lighting designers: Silver Shoe Design,  thanks to them the space feels soft and intimate. The contrast of the textures from shiny mirrors, metal finishes to poured ceramic and soft carpets and upholstery makes it very modern. The detailed oriented design express the langue of the brand.
Dobór kolorów nas nie zawiódł. Ulubiony róż mileniasów przy małym dodatku czerwieni oraz burgundu staje się różem Glossier’a. Sklep jest zaprojektowany przez Gachot Studios we współpracy z P.R.O. Architects. Architekci pracowali z designerami światła: Silver Shoe Design, dzięki którym przestrzeń staje się miękka i intymna. Skontrastowane tekstury materiałów: refleksy lustra, metal, ceramika, a delikatne dywany i tapicerka tworzy spójne nowoczesne wnętrze. Projekt, kładzie nacisk na detale i tym samym odzwierciedla język marki.

 

Glossier_0096-lede.w600.h750.2x
GLOSSIER NYC | PHOTO SOURCE: FORBES
Emily imagined her beacon as a New York landmark-to-be, “I’m going to the Statue of Liberty, I’m going to Central Park, and I’m going to Glossier,” she said. That is why you will find this post in NYC page.
Emily wizjonersko marzy, aby sklep stał się landmarkiem Nowego Jorku. “Odwiedzę Statuę Wolności, wybieram się do Central Parku i idę do Glossier’a” mówi Emily. Dlatego ja dodaje ten post do mojej zakładki o Nowym Jorku.
More about the new store in The New York Times, by Matthew Schneier.
Więcej o sklepie w The New York Times, zrelacjonowane przez Matthew Schneier.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s