nyc | CHRISTMAS IN NYC

Christmas sezon in USA starts every year the day after Thanksgiving. I really enjoy this time, with snow and smell of Christmas trees. I feel that NYC, right after the family home is the next perfect place to spend this holiday. The city gives you many attractions and emotions which are kept especially for December.
Święta w Nowym Jorku czuć już w następny dzień po Święcie Dziękczynienia. Amerykańskie dekoracje i sklepy oraz ich konsumenci żyją przecież od “święta do święta”. Ja Święta Bożego Narodzenia uwielbiam, cieszę się gdy pada śnieg i czuję zapach choinek. Uważam, że oprócz domu rodzinnego, NYC jest najlepszym miejscem na spędzenie grudniowych świąt. Miasto dostarcza w tym czasie wiele pozytywnych emocji oraz można skorzystać z atrakcji zachowanych tylko na ten sezon. 
winter in nyc 10
ICE SKATING | ŁYŻWY
Feel free to decide from between 4 of the best known rinks. Don’t worry if you have never tried ice skating before. The ice is full of people in the same situation as you. To save on a ticket, you can bring your own skates. 
W Nowym Jorku są 4 najsłynniejsze lodowiska, warto wybrać się choćby na jedno. Zazwyczaj wejścia odbywają się w pełną godzinę. Można wypożyczyć łyżwy na miejscu, lub przyjść z własnymi (wtedy wejściówka jest tańsza). Jeśli nie potrafisz jeździć, nie musisz się stresować, bo naprawdę ponad połowa ludzi na lodowiskach pojawiła się po raz pierwszy właśnie z Tobą!
Wollman Rink in Central Parku
Lasker Rink in Central Parku
The Rink at Rockefeller Center
The Rink in Bryant Parku

winter in nyc 2

DECORATIONS | DEKORACJE
The city shines all the time in December. I am sure that everyone knows the most famous Christmas Tree located in front of the Rockefeller Center. It is worth to walk around the city and admire the windows of the fashion stores: Macy’s, Bloomigdale’s and the lights at Saks Fifth Av. This decorations are very special and mostly designed by professionals who studied this faculty for few years. If you are lucky you should find a townhouse in Brooklyn (Brooklyn Height or Park Slope) where through the windows you will see a decorated tree which hang upside-down!
Najsłynniejsza choinka na świecie co roku jest stawiana przed Rockefeller Center. 
Wystawy sklepowe największych domów handlowych: Macy’s, Bloomingdale’s, Bergdorf Goodman, nie musicie wchodzić do środka (chociaż warto) aby zobaczyć co w tym roku przygotowali dla nas projektanci wystaw sklepowych. Nie są to przypadkowi ludzie, ale zazwyczaj profesjonaliści, którzy wybrali kierunek studiów polegający właśnie na tworzeniu takich projektów! 
Spektakularne światła na Saks Fifth Avenue  zatrzymują każdego przechodnia, nawet zabiegany nowojorczyk znajdzie sekundę, aby się zatrzymać.
Spacery po mieście wystarczą, aby poczuć magię Świąt. Stragany z choinkami, mikołaje, lampki znajdują na każdej ulicy. Świąteczna muzyka sączy się z wielu sklepów oraz knajp. Jak wybierzecie się na Brooklyn, będziecie mieli szansę zobaczyć jak Amerykanie dekoruje swoje domy w grudniu. Polecam spacer po Brooklyn Heights, gdzie będziecie mieli szansę zajrzeć przez okna do domów mieszkańców (Nowojorczycy nie wieszają firanek i z reguły widać co u kogo się dzieję) i zobaczyć choinki, które wiszą tu do góry nogami! 
winter in nyc 4
MARKETS AND SHOPPING | JARMARKI I ZAKUPY 
To buy a small present, visit one of the Winter Markets or go to the stores which are dedicated for the whole year to Christmas only. A cool idea as a gift from NYC trip is a tree decoration in a shape of yellow cab or the statue of liberty:)
Na świątecznych jarmarkach znajdziecie głównie stoiska z artystycznymi wyrobami, które nadają się na prezenty, stoiska z gorącym jedzeniem i napojami. 
 Union Square Holiday Market
Bryant Park Holiday Market 
Winter Fest Brooklyn
W Nowym Jorku jest kilka sklepów, z ozdobami świątecznymi, otwartych przez cały rok! Musicie przyznać, że jest to szalone, ale to istny raj dla kolekcjonerów bombek. Znajdują się tam setki dość nietypowych egzemplarzy, głównie związanych z NYC. Przyjeżdżając do Nowego Jorku latem, możesz przywieźć najbliższym prezent w postaci bombki w kształcie nowojorskiej żółtej taksówki. 
Christmas in New York – Little Italy
Christmas in New York
winter in nyc 7.jpg
 SHOWS | PRZEDSTAWIENIA
Every year Radio City presents the same show called: Radio City Rockettes and this is something worth watching. You will be surprised what can happen on the stage, I will give you a hint that the real camels are there. There are many other shows and performances which are related to the special time of the year:) I really recommend a seans with Kevin (Home Alone and Lost in New York) which are screened in the cinemas. We have new polish tradition that every year our main TV channel called Polsat displays it on the TVs. I am polish and I will definitely watch it here in NYC. 
Broadway ma w swojej ofercie wiele przedstawień, ale największym powodzeniem cieszy się niezmiennie jedno: Radio City Rockettes. Jest to dość kiczowate, ale zarazem niezapomniane przeżycie. Wspaniałe kostiumy, zsynchronizowane układy taneczne oraz żywe wielbłądy to tylko namiastka tego co tam zobaczycie. Polecam! 
W tym roku wybieram się na: George Balanchine’s The Nutcracker® w Lincoln Center i Dr. Seuss’ How the Grinch Stole Christmas.
Oczywiście nieodłącznym elementem jest seans z Kevinem. W niektórych kinach (np Nitehawk Williamsburg) można wybrać się na seans, a ten kultowy film smakuje najlepiej właśnie w Nowym Jorku! Na pewno obejrzę “Kevin sam w domu” oraz “Kevin sam w Nowym Jorku”, w końcu jestem Polką! winter in nyc 5.jpg
FOOD | JEDZENIE 
Christmas Markets are full of small snacks and warm drinks. Some restaurants are more into this season and the list with the names is below. 
Jak już wcześniej wspomniałam, na jarmarkach świątecznych kupicie świetne jedzenie uliczne. A dla poczucia świątecznego nastroju w ciepłym otoczeniu możecie wybrać się do:
The Loeb Boathouse Central Park
Rolf’s
Gotham Bar and Grill
Mace
The Standard Plazawinter in nyc 9.jpg

Merry Christmas! 

Wesołych Świąt!

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s